آیا می‌دانید کفش مناسب رانینگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

 هنگام خرید این تجهیزات چه نکاتی را در نظر می‌گیرید؟ کفش‌های رانینگ از جمله پرطرفدارترین محصولات ورزشی هستند که مختص دوندگان برای مسیرهای مختلف با سطوح ناهمواری متفاوت طراحی و تولید شده‌اند. کفش‌هایی که کاربری رانینگ دارند و برای دویدن مناسب هستند از نظر ساختاری کمی با کفش‌های عادی متفاوت می‌باشند. علت اصلی این تفاوت بهبود کارایی کفش و حمایت بهتر از پاها هنگام برداشتن گام‌های سریع است. برای خرید کفش اسپرت رانینگ مردانه و زنانه نکات و جوانبی مد نظر بوده که پیشنهاد می‌شود آن‌ها را بدانید تا موقع خرید کفشی را تهیه کنید که کاملاً متناسب با قالب پاهای شما باشد. در ادامه این راهنما ضمن آشنایی با ویژگی کفش رانینگ مناسب، به معرفی اجزای تشکیل‌دهنده این مدل از کفش‌ها نیز خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کتانی رانینگ یکی از انواع کتانی‌ها است که برای دویدن استفاده می‌شود. این نوع کتانی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را برای این کار مناسب کرده است. دویدن و پیاده‌روی،‌ از ورزش‌هایی هستند که بیشتر مردم آن‌ها را انجام می‌دهند و نیاز به وسایل خاصی ندارد. مهم‌ترین چیزی که در پیاده‌روی و دویدن اهمیت دارد، استفاده از کتانی مناسب است.

با توجه به اینکه هنگام دویدن، پاها درگیر هستند و زودتر خسته می‌شوند و همچنین امکان آسیب آن‌ها نیز بیشتر است،‌ بهتر است از کتانی‌هایی استفاده کنید که مخصوص این کار طراحی شده باشند. هنگام خرید کتانی‌های رانینگ باید به مشخصات آن توجه کنید و این نکته را در نظر داشته باشید که کتانی پیاده‌روی و رانینگ با هم تفاوت دارند؛ اگرچه ممکن است که هنگام خرید ظاهری شبیه به هم داشته باشند. هنگام  خرید کتانی اصل مخصوص رانینگ و پیاده‌روی  ‌بهتر است از فروشگاهی معتبر اقدام کنید

اجزای مهم کفش رانینگ

کفش‌ها از سه بخش اصلی زیره، بخش میانی و رویه تشکیل می‌شوند. در حقیقت هر کفش از کنار هم قرار گرفتن این سه لایه به یک محصول کامل مناسب برای قدم زدن یا دویدن تبدیل می‌شود. همان‌طو که گفته شد کفش‌های رانینگ در مقایسه با کفش‌های عادی کمی از لحاظ ساختاری متفاوت هستند. در ادامه با بخش‌های تشکیل‌دهنده کفش‌های مناسب رانینگ آشنا خواهیم شد.

زیره

منظور از زیره قسمت تحتانی کفش بوده که با سطح زمین در تماس مستقیم است و از ورود فشار و آسیب به کف پا جلوگیری می‌کند. در حقیقت زیره کفش مهم‌ترین بخش تشکیل‌دهنده این محصول است. زیره کفش‌های رانینگ می‌بایست به گونه‌ای انتخاب و تولید شود که بتواند ضمن حفظ ثبات پاها و فراهم آوردن تعادل کافی هنگام دویدن در برابر عوامل سایشی و لغزشی نیز مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

لایه میانی

بخش دوم کفش رانینگ لایه میانی آن بوده که در آن از بالشتک‌ها و فوم‌های باکیفیت مرغوب به منظور تأمین راحتی پاها استفاده می‌شود. دونده با هر گامی که بر می‌دارد حدود 3 برابر وزن خود را به پاها انتقال می‌دهد؛ به همین خاطر در لایه میانی کفش‌های رانینگ از میزان بالشتک بیشتری به منظور کاهش مقدار فشار وارده از سطح زمین به پاها استفاده می‌شود. فوم محبوب استفاده شده در لایه میانی این کفش‌ها EVA است.

رویه

بخش سوم کفش مناسب رانینگ، رویه آن بوده که لازم است از جنس پارچه‌ای تهیه شود که امکان تنفس‌پذیری را فراهم سازد. لایه فوقانی کفش یا رویه بخشی از کفش بوده که می‌تواند سبب عبور جریان هوا در کفش شود. اگر این بخش از کفش با استفاده از متریال مرغوب تولید نشده باشد، پاهای دونده پس از هر بار رانینگ دچار تعریق و بوگرفتگی شده و احتمال رشد باکتری و آسیب رسیدن به پوست پا افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی های کفش رانینگ مناسب

تنفس پذیری

تنفس‌پذیری کفش از جمله مهم‌ترین ویژگی کفش رانینگ بوده که از تعریق پا و ایجاد فضایی مرطوب جلوگیری می‌کند. پاها حین گام برداشتن‌های سریع دچار تعریق می‌شوند؛ در نتیجه تنفس‌پذیری کفش بسیار حائز اهمیت است.

پنجه پا

در بخش پنجه پای این محصولات از بالشتک مخصوص بهره‌گیری شده که سبب افزایش راحتی پا در کفش می‌شود؛ به همین دلیل پاها در کفش استاندارد رانینگ تحت فشار نبوده و فراز و فرود پنجه پا روی زمین حین دویدن را به کاری لذت‌بخش و ایمن تبدیل می‌کند.

انعطاف پذیری

این محصولات به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند و از میزان انعطاف‌پذیری قابل توجه و استانداردی برخوردار می‌باشند. منعطف بودن این کفش‌ها موجب برداشتن گام‌هایی نرم و راحت می‌شود.