ویژگی های کفش مناسب فیتنس

یکی از راه‌ هایی که می‌ تواند شما را همیشه سالم و سلامت نگه دارد ورزش کردن می‌ باشد؛ خداروشکر به لطف تاثیر فضای مجازی که همیشه بدن خوش فرم را مهم جلوه می دهد؛ امروزه تمامی افراد به دنبال سلامتی و تناسب اندام خود هستند. این بسیار خوشحال کننده و در عین حال نگران کننده است. افرادی که بدون داشتن اطلاعات یا تجهیزات کافی ورزش حرفه ای را شروع کنند؛ معمولا ورزش به جای ابزاری برای بیشتر شدن سلامتی، منجر به آسیب می شود.

این آسیب می تواند علت های مختلفی داشته باشد؛ اما یکی از آن ها قطعا کفش نامناسب است. کفش نامناسب باعث می شود شما نتوانید از توانایی های ورزشی خود به درستی استفاده کنید. همچنین یک کفش نامناسب هیچ محافظتی از پای شما نمی کند بنابراین در ورزش های سنگین احتمال آسیب دیدن شما بسیار بیشتر از قبل می شود.

اما در صورتی که کفش فیتنس خود را با دقت و اطلاعات کافی بخرید و از آن برای بدنسازی استفاده کنید؛ چند اتفاق خوب می افتد. یک اینکه کتونی مناسب بدنسازی باعث می شود ورزش کردن برایتان راحت تر شود. دو اینکه احتمال آسیب دیدنتان کمتر خواهد شد. سه اینکه توانایی های ورزشی شما بیشتر نمایان می شوند.

 بیایید به این سوال بپردازیم که کفش فیتنس، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های بهترین کفش فیتنس

برای بدنسازی، امروزه سالن های مختلف با شرایط مختلفی وجود دارند. حتی با پیشرفت امکانات و خدمات شهرداری می توان در محیط های باز و چمن نیز بدنسازی کرد. ویژگی هایی که در متن زیر بیان کرده ایم؛ صرفا برای کفش های فیتنس در سالن های باشگاهی است. پس اگر می خواهید روی چمن یا هر سطح دیگری ورزش کنید؛ باید به دنبال کتونی بدنسازی دیگری باشید.

  • کفش مناسب فیتنس بپوشید نه ورزش های دیگر!
  • کفش کاملا روی پا قفل شود
  • زیره میانی کفش قطر متوسط داشته باشد
  • زیره میانی نرم و در عین حال ضربه گیر باشد
  • زیره خارجی به خوبی با سطح اصطکاک برقرار کند
  • توجه به شرایط سلامتی پا

کفش مناسب فیتنس بپوشید نه ورزش های دیگر!

تولید کنندگان با توجه به هر نوع ورزشی اقدام به تولید کفش کرده اند تا ورزشکاران در حین تمرین برایشان مشکلی به وجود نیاید. به عنوان مثال کفشی که برای ورزش فوتسال تولید شده نمی تواند برای فیتنس و بدنسازی مناسب باشد، بنابراین در هنگام خرید بهتر است نوع ورزش خود را به فروشنده تذکر دهید.

کفش کاملا روی پا قفل شود

در رشته بدنسازی معمولا افراد می بایست وزنه های سنگین و قدرتمند را بلند کرده و این جز روتین آن ها محسوب می شود. از طرف دیگر برای تمرینات هوازی می بایست با شتاب زیاد حرکت کرد.

در تمام این تمرینات یک حرکت اشتباه می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به آناتومی پاها وارد کند. در نتیجه کتونی بدنسازی باید بتواند لغزش های پا را کنترل کند. یک کفش فیتنس از چند راه این اطمینان را به شما می دهد که حتی اگر خودتان بخواهید اشتباهی کنید، او جلوتان را می گیرد!

یک اینکه کفش فیتنس کاملا روی پا قفل می شود. اگر سایز خودتان را به درستی انتخاب کرده باشید؛ این احساس را خواهید داشت که پاهایتان تحت حفاظت کتونی هستند. البته این احساس باید در عین حال که برای انگشت هایتان فضای کافی وجود دارد و تحت فشار نیستند؛ در شما شکل بگیرد.

اگر امکان تست کردن کتونی بدنسازی را قبل از خرید ندارید؛ به نوع درگاه بندها و پشتی پاشنه توجه کنید. در این قسمت ها باید مواد تقویت کننده ای که باعث محافظت از پای شما می شود را پیدا کنید. و در کناره کفش نیز نوع طراحی به گونه ای باشد که کفش از طرفین بتواند پا را سرجای اصلی خودش نگه دارد.

زیره میانی کفش قطر متوسط داشته باشد

ضخیم بودن زیره کفش ممکن است در هنگام بلند کردن وزنه تعادل شما را به هم زده و باعث آسیب جبران ناپذیری شود. بنابرین از پوشیدن کفش هایی که برای پیاده روی و دیگر ورزش ها تولید شده اند خودداری کرده تا از درد کمر و حوادث دیگر در امان بمانید.

درصورتی که در مسیر بدنسازی خود جایی قرار دارید که دویدن روی تردمیل بیشتر است، می توانید از کفش های مخصوص دویدن استقامتی استفاده کنید تا در حین انجام تمرین، آسیب نبینید.

زیره میانی نرم و در عین حال ضربه گیر باشد

فشارهای ناشی از بدنسازی روی مچ پا زیاد است. در صورتی که زیره کفش خشک باشد، پاهای شما دچار خستگی می شوند. وقتی این اتفاق بیوفتد ادامه دادن تمرینات برای شما سخت و فرسایشی می شود.

در نتیجه بهتر است که کفشی استفاده کنید زیره نرمی داشته باشد. اما این نرمی نباید به گونه ای باشد که کفش فیتنس توانایی کاهش فشارهایی که به آن وارد می شود را نداشته باشد.

به طور مثال در تمرینات پرشی باید کفش فیتنس بتواند فرودهای نرمی را برای شما بسازد. به گونه ای که اگر با پای برهنه پریده باشید؛ ضربه ی زیادی را متحمل می شوید. به لطف این گونه کتونی های بدنسازی استخوان ها، عضلات و تاندون های شما از آسیب در امان هستند.


زیره خارجی به خوبی با سطح اصطکاک برقرار کند

زیره خارجی کفش دقیقا همان جایی است که روی دستگاه ها و سطوح مختلف قرار می گیرد. برخی از کفش های فیتنس زیره خارجی را از موادی درست کرده اند که روی سطوح مختلف سر نمی خورد. زمانی که کفش در جای خودش ثابت می ماند باعث می شود که میزان ایستایی و تعادل در گام های شما بیشتر شود. به این ترتیب ریسک در رفتن دستگاه از زیر پاهایتان یا زمین خوردن کاهش پیدا می کند.

توجه به شرایط سلامتی پا

یکی از نکات مهم خرید کفش فیتنس توجه کردن به فرم پا می باشد، این نکته می تواند تاثیر به سزایی به روی انتخاب شما داشته باشد. افرادی که دارای قوس پا زیاد هستند و تمامی کف پای آن ها به روی زمین قرار نمی گیرد می بایست از کفش های مخصوص که دارای انعطاف بالا هستند خریداری نمایند، همچین کفش این گونه افراد باید دارای لایه اضافه در قسمت میانی باشد تا از ایجاد‌ آسیب به هنگام ورزش جلوگیری کند.

افرادی که تمامی پای آن ها با زمین برخورد دارد و دارای قوس پای کمی هستند بهتر است از کفش های مخصوص که دارای کفی طبی هستند خریداری نمایند تا از بروز کمر درد در هنگام ورزش جلوگیری به عمل بیاورند.

توصیه های نهایی کتونی بدنسازی

 زمان خرید کفش

زمان خرید کفش یکی از نکاتی می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید تا پس از خرید شاهد بزرگ و یا کوچک بودن محصول خریداری شده باشید. در طول روز و به هنگام فعالیت پا به مقدار قابل توجه ای باد کرده و اگر شما در این زمان اقدام به خرید نمایید شاهد بزرگ بودن کفش خواهید شد. اوایل صبح هم زمان مناسبی برای خرید کفش نخواهد بود بنابراین اواسط روز بهترین زمان برای انتخاب سایز پا می باشد

 برند کفش

بسیاری از افراد گول برند یک محصول را خورده و بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به خرید می نمایند. شما می بایست در ابتدا در رابطه با پا و کارایی کفش خود تحقیق کرده و تنها با توجه به برند کفش آن را خریداری نکنید.


 انجام ورزش در هنگام خرید

بهتر است در هنگام خرید و انتخاب کفش، پس از پوشیدن آن تعدادی از حرکات ورزشی خود را انجام دهید تا مطمعن شوید در هنگام انجام تمرینات دچار مشکل نخواهید شد.

 مدل را فدای راحتی نکنید

در باشگاه و انجام تمرینات وجود یک کفش راحت یک امر ضروری محسوب می شود، بنابرین در هنگام خرید کفش تنها به مدل و شکل آن توجه نکنید و با این دید خرید نکنید. بلکه اول به راحتی و سبک بودن کفش دقت کرده سپس با توجه به مدل و زیبایی آن اقدام به خرید نمایید.

بسیاری از کفش هایی که دارای شکلی زیبا و خیره کننده می باشند از راحتی کافی برخوردار نبوده و نمی تواند همراه مناسبی برای شما در طول تمرینات ورزشی باشد.