یکی از اقلام اصلی در هر کمد لباسی، کفش‌های سفید هستند. این کفش‌ها می‌توانند با هر نوع لباسی هماهنگ شده و برای استفاده روزانه گزینه ایده‌آلی محسوب ‌شوند. با وجود تمام مزایای این محصول، پوشیدن این کفش‌ها در آب و هوای نامناسب و استفاده از آن در مکان‌های کثیف می‌تواند این کفش‌های زیبا را به سرعت فرسوده کند. لازم به ذکر است که تمیز کردن کفش سفید به راحتی شستن لباس‌های آلوده نیست و برای پاک کردن این محصول از هرگونه کثیفی نیاز به آشنایی با روش‌های مختلفی می‌باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به بررسی بهترین روش های تمیز کردن کفش انواع سفید پرداخته و راهکارهایی به منظور جلوگیری از فرسوده شدن آن‌ها ارائه دهیم.

انواع شوینده ها برای تمیز کردن کفش سفید

راهکارهای مختلفی برای تمیز کردن کفش سفید وجود دارد. بنابراین در صورتی که کفش مردانه و یا زنانه خریده اید اما مانند روزهای اول تمیز نیست، می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، استفاده کنید و کفش خود را مانند روز اول نو نمایید.

آب و صابون:

برای تمیز کردن کفش‌های سفید با استفاده از آب و صابون در ابتدا باید لکه‌های سطح کفش را با کمک یک مسواک، آب و صابون به آرامی شستشو دهید. این روش در اکثر موارد به تمیز شدن کفش سفید کمک می‌کند. در صورتی که هنوز هم کفش سفید شما به طور کامل تمیز نشده، می‌توانید از روش‌های دیگری اقدام نمایید.

جوش شیرین و سرکه سفید:

جوش شیرین و سرکه سفید از مواد کاربردی در هر خانه‌ای محسوب می‌شوند. استفاده از جوش شیرین برای تمیزکاری به عنوان یکی از ترفندهای خانگی در شستشو کفش سفید به شمار می‌رود. جوش شیرین در کنار سرکه سفید می‌تواند کفش شما را مانند روز اول تمیز کند. برای این کار یک قاشق آب گرم، یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک قاشق سوپ خوری سرکه سفید را با هم ترکیب کرده تا مخلوطی خمیری بسازید. این مخلوط را با کمک مسواک کهنه بر روی سطح کفش بمالید. همچنین می‌توانید مسواک را با حرکات دایره‌وار برای گرفتن نتیجه بهتر بر روی کفش بکشید. بعد از انجام این مراحل بایستی کفش را به مدت چند ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید. در نهایت نیز کفش‌ را تکانده و با کمک مسواکی تمیز، مواد را از روی کفش پاک کنید.

سفید کننده رقیق:

برای تمیز کردن کفش سفید با مایع سفید کننده رقیق، می‌بایست از رقیق شدن شوینده در آب اطمینان حاصل نمایید. برای این کار یک پیمانه سفید کننده را با پنج پیمانه آب ترکیب کرده و مسواک را داخل آن فرو ببرید و به صورت ملایم بر روی سطح کفش بکشید. در انتها کفش را با آب ولرم آبکشی نمایید. با انجام این کار می‌توانید از تمیز شدن کفش خود لذت ببرید.

خمیر دندان:

خمیر دندان ضمن تمیز کردن دندان‌ها، می‌تواند برای تمیز کردن کفش های سفید هم مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار بایستی از خمیر دندان بدون رنگ استفاده نمایید. در غیر این صورت لکه‌های جدیدی به کفش شما اضافه خواهند شد. مزیت استفاده از روش خمیر دندان این است که احتمال آسیب به کفش‌ها به صفر رسیده و کفش‌های شما هیچ آسیبی نمی‌بینند. برای این کار به یک خمیردندان غیرژلی و مسواک نیاز دارید. مسواک را به خمیردندان آغشته کرده و با حرکات دایره‌وار آن را روی لکه‌های کفش بمالید. پس از 10 دقیقه بایستی با استفاده از یک حوله مرطوب سطح کفش را پاک کرده و این کار را تا تمیزی کامل تکرار نمایید.

5 مرحله اساسی تمیز کردن کفش سفید (قدم به قدم)

کفش‌های سفید یکی از کفش‌های محبوب برای تمامی سن‌ها به حساب می‌آیند. اما تمیز نگه داشتن این محصول یکی از مسائلی است که استفاده از آن را مشکل می‌کند. کفش سفید به راحتی کثیف می‌شود و برای تمیز کردن آن‌ها نیاز به آشنایی با روش‌های تمیز کردن کفش سفید خواهد بود. درنتیجه در ادامه به مراحل تمیز کردن این محصول می‌پردازیم.

از بین بردن گرد و خاک

پاک کردن گرد و خاک کفش سفید

اولین اقدامی که برای تمیز کردن کفش سفید بایستی در نظر گرفته شود، پاک کردن گرد و خاک از روی کفش است. در غیر این صورت گرد و خاک به کفش چسبیده و پاک کردن آن‌ها مشکل‌تر خواهد شد. بدین منظور می‌توانید از یک پارچه نرم و خشک کمک گرفته و آن را روی سطح کفش بکشید. برای از بین بردن گرد و خاک به صورت کامل، بایستی این کار را چندین بار تکرار نمایید.

استفاده از محلول تمیز کننده

در این مرحله می‌توانید از یک محلول تمیز کننده برای پاک کردن سطح کفش استفاده کنید. بنابراین پنبه را با مقداری محلول تمیز کننده آغشته کنید و بر روی کفش خود بمالید. این کار گرد و خاک‌های چسبیده به کفش را نیز از روی سطح آن تمیز می‌کند.

تمیز کردن زیره


قسمت زیره کفش نیز مانند رویه و ظاهر آن حائز اهمیت می‌باشد. درنتیجه بخش‌هایی از زیره که در معرض دید هستند، می‌بایست به دقت تمیز شوند تا تاثیر خوبی در زیبایی کفش بگذارند. بنابراین شما برای تمیز کردن این قسمت می‌توانید از یک مسواک کمک گرفته و آن را به محلول آغشته کنید. در نهایت نیز با کمک یک حوله مرطوب زیره کفش را تمیز کنید.

فرصت خشک شدن

خشک کردن کفش سفید

یکی از مراحل مهم در تمیز کردن کفش‌های سفید، خشک شدن آن‌ها است. بدین منظور می‌توانید پس از اتمام تمیز کردن این محصول، آن‌ها را در معرض آفتاب قرار دهید تا به صورت کامل خشک شوند.

پیشگیری از کثیف شدن

بعد از طی کردن این مراحل احتمالا شاهد کفش های سفید زیبا و نو مانند روز اول باشید. اما این زیبایی پایداری زیادی ندارد و باید روش های مراقبتی را به خوبی انجام دهید تا دوباره لکه ها به سراغ کفشتان نیایند. یکی از روش ها استفاده از اسپری های ضد آب و ضد لکه است که میتوانید پس از خشک شدن از آنها استفاده کنید. در ادامه با روش های مراقبتی کفش سفید بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع کفش سفید و تمیز کردن آنها

یکی از نکات مهم در شیک پوشی، تمیز بودن کفش است. تمیز کردن این محصول تاثیر زیادی در استایل افراد دارد. از طرفی کفش‌های سفید در انواع مختلفی ارائه شده و هر کدام از آن‌ها با روش خاصی تمیز می‌شوند. در ادامه به نحوه تمیز کردن انواع کفش سفید می‌پردازیم.

کفش مش یا توری

تمیز کردن کفش سفید مش

برای تمیز کردن کفش مش یا توری در ابتدا از یک مسواک نرم کمک گرفته و آلودگی‌ها را از روی سطح آن پاک کنید. سپس با استفاده از یک دستمال پارچه‌ای تمیز کل کفش را پاک نمایید.

کفش چرم سفید

تمیز کردن کفش سفید چرم

کفش چرم سفید می‌تواند با استفاده از یک دستمال و یا حوله نرم تمیز شود. کثیف شدن این نوع کفش‌ها جلوه زشتی به آن‌ها می‌دهد. بنابراین برای جلوه بهتر آن‌ها توصیه می‌شود که از یک واکس مخصوص نیز استفاده نمایید. البته برای تمیز کردن کفش چرم مردانه و زنانه باید ابتدا نوع چرم و لکه ها را بشناسید.

کفش پارچه ای سفید

تمیز کردن کفش سفید پارچه ای

کفش‌های پارچه‌ای سفید همواره در معرض کثیف شدن هستند و برای تمیز کردن آن‌ها نیاز به کمی صبر و حوصله خواهد بود. لازم به ذکر است که این کفش‌ها را نباید درون ماشین لباسشویی بیندازید. زیرا در ساخت این محصول از چسب استفاده شده و آب می‌تواند منجر به خراب شدن کفش پارچه‌ای شود. برای تمیز کردن این نوع کفش می‌توانید از مقداری مایع ظرفشویی کمک گرفته و آن را با استفاده از آب گرم و مسواک بشویید.

برای این کار در ابتدا از یک حوله برای پاک کردن گرد و خاک از روی سطح کفش کمک بگیرید. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با یک لیوان آب گرم در یک کاسه مخلوط نمایید. مسواک کهنه را به این محلول آغشته کرده و بر روی سطح کفش بمالید. مسواک را روی تمامی سطح کفش بکشید تا رنگ یک بخش تغییر نکند. در ادامه سطح کفش را با دستمال حوله‌ای خشک کنید و در انتها نیز آن‌ را در معرض آفتاب قرار دهید تا به صورت کامل خشک شود.

3. چگونه کفش های سفید را تمیز نگه داریم؟

تمیز بودن کفش به ویژه کفش سفید تاثیر به‌سزایی بر روی ظاهر افراد دارد. بنابراین در صورتی که به شیک بودن خود اهمیت می‌دهید، بایستی این کفش‌ها را تمیز نگه دارید.

اسپری ضد لکه

یکی از راه‌های تمیز نگه داشتن کفش سفید، استفاده از اسپری ضد لک است. با این وسیله می‌توانید کفش‌ خود را از آلودگی در امان نگه دارید.

تمیز کردن به موقع

تمیز کردن به موقع کفش باعث نو به نظر رسیدن آن خواهد شد. در صورتی که کثیفی و خاک به مدت زیادی بر روی سطح کفش بماند، پاک کردن آن‌ها بسیار مشکل‌تر خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود که کفش‌های خود را به موقع تمیز نمایید.

آیا میتوان از ماشین لباسشویی استفاده کرد؟

کفش سفید را با ماشین لباسشویی نشویید

امروزه خیلی از افراد برای شستن کفش‌های خود از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند. با وجود اینکه شستن کفش با استفاده از ماشین لباسشویی کاری راحت به نظر می‌رسد، اما در این رابطه باید بگوییم که این روش می‌تواند به کفش شما آسیب رسانده و آن را فرسوده کند. درنتیجه پیشنهاد ما این است که از ماشین لباسشویی برای تمیز کردن کفش خود استفاده نکنید. چرا که ممکن است هیچوقت کفش هایتان را حالت قبل باز نگردند