چرا کفش های سفید بعد از شستن زرد می شوند؟

 چند دلیل وجود دارد که کفش های برزنتی سفید بعد از شستن زرد می شوند.

 اما توضیح اصلی برای پاسخ به این سوال یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون است که هنگام خشک کردن کفش کتونی سفید در زیر نور خورشید پس از شستن رخ می دهد. آنها به طور طبیعی با قرار گرفتن در معرض هوا برای مدت طولانی اکسید می شوند و باعث زرد شدن آنها می شوند. 

علاوه بر این، دلایل دیگری نیز در ایجاد این پدیده وجود دارد که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

 عرق و کثیفی

 عرق و کثیفی یکی از رایج‌ترین دلایل زرد شدن کفش‌های سفید است، زیرا تمایل دارید کفش‌های خود را روزانه بپوشید، بدون اینکه فرصتی برای آرامش داشته باشید. 

در نتیجه کفش کتانی عرق کرده و قادر به پاک کردن کثیفی و عرق نیست. شستن صحیح کفش بهترین راه برای تلاش و سفید کردن دوباره کثیفی کفش است.

 قرار گرفتن در معرض نور خورشید

 خشک کردن کفش های سفید در زیر نور مستقیم خورشید باعث زرد شدن و پیری آن ها می شود. علاوه بر واکنش اکسیداسیون، اشعه ماوراء بنفش خورشید تنها پس از مدت کوتاهی باعث از بین رفتن و سیاه شدن رنگ براق کفش می شود. 

باقیمانده مواد شوینده قوی

 اکثر مردم از مواد شوینده یکسانی برای شستن لباس و کفش استفاده می کنند. با این حال، شوینده ای که برای لباس های خود استفاده می کنید ممکن است بهترین انتخاب برای ساخت کفش شما نباشد. 

در نتیجه، کفش‌ها پس از شستن همچنان می‌توانند حاوی مواد شوینده قوی باشند، به خصوص اگر کاملاً شسته نشده باشند. مواد شوینده در کفش های شما به این معنی است که کفش های شما در معرض نور خورشید احتمالا زرد می شوند. بنابراین بهتر است از شوینده هایی که مخصوص تمیز کردن کفش ها ساخته شده اند استفاده کنید.

خاک بر روی کفی باقی ماند زیره کفش

 اغلب سریعتر از سایر قسمت های کفش کثیف می شود زیرا این قسمت فعال ترین قسمت کفش است. پس از شستن، ذرات کثیفی ممکن است به طور کامل پاک نشوند و برخی از اجزاء داخل کفش کتانی باقی بمانند. یکی از دلایل رایج زرد شدن کف کفش هنگام خشک شدن است.

 استفاده از مواد شوینده قوی و نامناسب

 تمیز کردن کفش با مواد شیمیایی نامناسب یا خشن نیز یکی از عوامل آسیب دیدگی کفش به خصوص کفش های چرمی است. اگرچه چرم به دلیل استحکام خود شناخته شده است، اما هنوز هم شکننده است و به راحتی توسط مواد شیمیایی خشن آسیب می بیند. 

شما باید با استفاده از محلول تمیزکننده مناسب، کیفیت و وضعیت کفش چرمی خود را حفظ کنید. مطمئن شوید که PH محصول تمیزکننده ای که خریداری می کنید حدود 5 باشد. 

این عدد باید میانگین pH کفش چرمی را نشان دهد. اگر سطح pH کمتر یا بالاتر از نقطه عالی باشد، خطر محروم کردن کفش های چرمی از مواد مغذی حیاتی و تسریع زرد شدن چرم را دارید.