شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد وقتی کمد اتاق خوابتان را باز می‌کنید بینی‌تان چروک می‌شود و هنگام ورود به خانه‌هایی که کفش‌هایشان را نمی‌پوشید عصبی می‌شوید، ممکن است با کفش‌های بدبو سر و کار داشته باشید. در حالی که می تواند خجالت آور باشد، بوی بد کفش یک مشکل بسیار رایج است. این بو از بدن و باکتری‌هایی که در کفش‌ها تجمع می‌کنند می‌آید و نتیجه می‌تواند بسیار قوی باشد.

 اما این بدان معنا نیست که باید کفش های خود را بیرون بیندازید. با چند وسیله اولیه و یک برنامه برای مراقبت منظم از کفش، می توانید یاد بگیرید که چگونه کفش ها را بو نکشید و از شر بوی بد آن رهایی یابید.

چرا کفش ها بو می دهند؟

 یک پا حدود 250000 غده عرق دارد که بیشتر از هر جای دیگری در بدن شما در هر اینچ مربع است. در حالی که عرق به خودی خود بو نمی دهد، کفش های مرطوب و بدون تهویه محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها هستند. 

باکتری‌ها ضایعات اسید آلی تولید می‌کنند که بو می‌دهند و بوی بدی می‌دهند. حتی با رعایت بهداشت عالی پا، باکتری ها در کفش باقی می مانند و آنها را بدبو می کنند. این بدان معناست که تمیز کردن کفش ها و چکمه های خود هر از گاهی برای جلوگیری و از بین بردن بو بسیار مهم است.

چگونه  از بو گرفتن کفش ها جلوگیری کنیم ؟

مرحله اول

با جوش شیرین جاذب بو درست کنید نصف فنجان جوش شیرین و نصف فنجان نشاسته ذرت را با هم مخلوط کنید. با استفاده از یک قیف یا قاشق، مخلوط را داخل دو جوراب نخی سفید بریزید که به طور مساوی بین آن دو تقسیم شده است. 

برای بستن جوراب ها از یک کراوات چرخشی استفاده کنید یا گره بزنید. جوراب‌ها را در کفش‌های خود قرار دهید و اجازه دهید حداقل یک شب بماند (۲۴ ساعت حتی بهتر است). هر ماه، مخلوط را خالی کنید، جوراب ها را بشویید و دوباره آنها را با مخلوط تازه پر کنید.

مرحله دوم 

کفش های خود را بشویید اکثر کفش های ورزشی پارچه ای را می توان با دست یا در ماشین لباسشویی شست. برای دستورالعمل های خاص، وب سایت سازنده را بررسی کنید. بند و کفی کفش را بردارید. از یک شوینده لباسشویی مبتنی بر آنزیم، یک ضدعفونی کننده لباس برای از بین بردن باکتری ها و آب خنک استفاده کنید. 

کفش ها را در یک کیسه لباس های مشبک قرار دهید و با چرخه ملایم در ماشین لباسشویی قرار دهید. (همچنین می توانید کفش ها را با دست در سینک بشویید.) بند و کفی کفش را با دست بشویید یا با کفش جدید جایگزین کنید. قبل از پوشیدن کفش ها اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شوند.

مرحله سوم

با سرکه باکتری ها را خنثی کنید به نسبت 1:1، سرکه سفید مقطر و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. بعد از هر بار پوشیدن، داخل کفش خود را با این مخلوط بپاشید. (سعی کنید از اسپری کردن مخلوط به قسمت بیرونی کفش خودداری کنید، زیرا سرکه ممکن است باعث تغییر رنگ برخی مواد شود.) کفش ها را در مکانی با تهویه مناسب قرار دهید تا خشک شوند. برای کمک به سرعت بخشیدن به فرآیند خشک کردن، یک فن گردشی اضافه کنید.

مرحله چهارم

از خورشید بهره ببرید 

اشعه ماوراء بنفش خورشید باکتری ها را از بین می برد. اگر کفش ها ابتدا شسته شوند، این بهترین کار میتواند باشد اما می تواند بوی کفش های ورزشی مرطوب را کاهش دهد. کفش ها را تا حد امکان باز کنید. به مدت دو تا سه ساعت در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

مرحله پنجم

از اسپری ضد عفونی کننده استفاده کنید داخل کفش را با احتیاط با اسپری ضدعفونی کننده بر پایه فنول اسپری کنید. بیش از حد اشباع نکنید، اما مطمئن شوید که تمام سطوح داخلی خیس هستند. قبل از پوشیدن کفش ها اجازه دهید یک شب خشک شوند.